Soygun alarm panellerinin, dedektör bağlanabilecek her biri değişik özelliklere sahipprogramlanabilen girişlere zone (bölge) denir. Bir girişe (zone) birden fazla detektörbağlamak mümkündür. Ancak birbirinden farklı özellikte giriş gerekirse panelin birden fazlazone girişine sahip olması gerekir. Örneğin gecikme tanıyan giriş ya da gecikme tanımadan direkt devreye giren giriş gibi. Alarm haber alma merkezleri özel güvenlik firmalarıdır. Alarm sistemleri bu merkezdeki bilgisayara bağlı çalışırlar. Olay anında bilgisayara alarm mesajı gönderirler.

Alarm haber alma merkezindeki 24 saat görev yapan elemanlar gereken müdahaleyiyaparlar. Hiç bir sistem için %100 güvence vermek doğru değildir. Örneğin sadece kapıya kilit takarsanız güvenliğiniz %40 ise, alarm sistemi takınca %70 olur. Alarm haber almamerkezine bağlanınca %90 olur gibi. Ama alarm sistemi takılı bir yerin soyulması ile alarmolmayan bir yerin soyulması oranı çok farklıdır. Gözlemlenen olaylarda alarm olan yerlerdegerçekleşen soygunlar önceden planlanan ve soygun için başka alternatifi olmayan mecburi hedeflerdir. Oysa alarm sistemi olmayan yerler sıradan hedeflerdir. Örneğin bir sitede alarm sistemi olmayan evler varken alarm sistemi olan eve genelde girişim olmaz.

Soygunlara Karşı Alınacak Önlemler

İlk çağlardan bu yana insanlar sürekli korunmak ihtiyacındadırlar. Son yıllarda yaşanan olaylar gösterdi ki soygun ihbar ve alarm sistemlerine ihtiyaç artarak devam edecektir.

İş yeriniz, deponuz, eviniz, villanız, vb. maddi ve manevi değeri olan mallarınızı soygun ve yangına karşı korumak en doğal ihtiyacınızdır. Yıllar boyu yoğun çalışmalar sonucunda elde edilmiş sermayenin bir günde kaybedilmesi, insanın aklına dahi getirmek istemediği korkunç bir olaydır. Soygun ihbar ve alarm sistemleri olaya caydırıcılık getirmekte, bütün olayları derhal alarm haber alma merkezine bildirmektedir.

Alarm haber alma merkezi olayın doğruluk testini yaptıktan sonra ilgililere haber vererek; jandarma,polis, itfaiye ve işyeri sahiplerine ihbar ederek gereken önlemlerin hızla alınmasını sağlamaktadır. Böylece riskleri en aza indirmek mümkün olmaktadır.

Soygun alarm sistemini kısaca özetlersek: Tüm işlemleri yapan sistemin beyni olan bir alarm paneli, bu panele bağlanan değişik özelliklerde dedektörler ve siren ünitesinden oluşur. Alarm sistemi genelde şifre yazarak devreye alınır ve çıkarılır. Bir olay anında siren çaldığı gibi telefonla arayarak da olayı haber verir.

Sistemler

  • Alarm İhbar Panelleri ( Kablolu / Kablosuz)
  • Hareket Dedektörleri ( Kablolu / Kablosuz)
  • Cam Kırılma Dedektörleri
  • Manyetik Kontaklar ( Kapı / Pencere)
  • Harici / Dahili siren üniteleri
  • GSM / GPRS Haberleşme Modülleri